נגיף הקורונה 30.04.2020

מגיפת הקורונה באיטליה - מה הלאה?

החוקרים הציגו את השערותיהם בנוגע להמשך מהלך ההתפשטות של COVID-19 באיטליה

בית חולים שדה לחולי קורונה בצפון איטליה. צילום: Faboi / שאטרסטוק

התפשטות הסינדרום הנשימתי החריף והחמור על רקע נגיף הקורונה (SARS-CoV-2) כבר קיבלה מימדים של פנדמיה ופגעה בלמעלה מ-100 מדינות בפרק זמן של שבועות. נחוצה תגובה גלובלית על מנת להכין את מערכי הבריאות בכל העולם.

למרות שסין הצליחה על ידי צעדי הכלה להפחית את מספר המקרים החדשים ביותר מ-90%, ההפחתה הזאת לא קרתה במדינות אחרות. איטליה היא אחת המדינות שנפגעה במיוחד מהנגיף. כעת קיימת דאגה אודות היכולת של מערכת הבריאות באיטליה לענות על הצרכים הבריאותיים של מטופלים שנדבקו, פיתחו דלקת ריאות עם SARS-CoV-2 וצריכים לקבל טיפול במחלקת טיפול נמרץ.

אחוז החולים היומי בטיפול נמרץ דווח באיטליה בין 1 במרץ לבין 11 במרץ 2020 והיה באופן עקבי בין 9% ל-11% מכלל האנשים שנדבקו באופן אקטיבי. מספר החולים שנדבקו באיטליה מ-21 בפברואר עוקב בצורה צמודה אחר עקומה אקספוננציאלית. אם המגמה הזאת תמשיך, עוד שבוע יהיו באיטליה 30,000 נדבקים. במצב זה יחידות טיפול נמרץ יעבדו בקיבולת מקסימלית וידרשו עד 4,000 מיטות בתי חולים עד אמצע אפריל, 2020.

ניתוח הנתונים עשוי לעזור למנהיגים פוליטיים להקציב מספיק משאבים, בהם צוות רפואי, מיטות, ומחלקות טיפול נמרץ על מנת להתמודד עם המצב בימים ובשבועות הקרובים.

אם ההתפרצות באיטליה עוקבת אחרי אותו הדפוס כמו במחוז חוביי שבסין, מספר הנדבקים החדשים צפוי להתחיל לרדת תוך 3-4 ימים ולצאת מצורת העקומה האקספוננציאלית. יחד עם זאת, יכולת הניבוי מוגבלת בשל ההבדלים בין איטליה לסין בתקנות הריחוק החברתי וביכולת להקים במהירות מערך בדיקות.

מקור: 

Andrea Remuzzi, et al. (2020) The Lancet, 395 (10231): 1225-1228

נושאים קשורים:  מחלות זיהומיות,  Covid-19,  איטליה,  פנדמיה,  עקומה אקספוננציאלית,  טיפול נמרץ,  נדבקים חדשים,  מחקרים
תגובות