סרטן הערמונית 21.07.2019

שילוב של מעכב קולטן אנדרוגן וציספלטין עבור קרצינומה אורותליאלית של שלפוחית השתן

שילוב של מעכב קולטן אנדרוגן וציספלטין מהווה אסטרטגיה טיפולית יעילה עבור קרצינומה אורותליאלית של שלפוחית השתן

סרטן ערמונית (אילוסטרציה)
סרטן ערמונית (אילוסטרציה)

תפקידו של קולטן אנדרוגן (AR) במסלולי איתות בסרטן שלפוחית השתן (BCa) טרם הובהר במלואו. מטרת המחקר הנוכחי הייתה להגדיר את התפקוד של אותות AR ב-BCa ולקבוע האם השילוב של מעכבי AR ,Enzalutamide י(Enz) ו-Cisplatinי(Cis) מעכב באופן יעיל את צמיחת תאי ה-BCa.

החוקרים מדדו את ביטוי AR ב-89 דגימות אדם של BCa אורותיליאלי על ידי אימונוהיסטוכימיה. לאחר מכן פאנל של שורות תאי BCa טופלו עם CIS, Enz, או שילוב של שניהם (Enz + CIS). החוקרים מדדו את הביטוי של AR, שינויים במסלולי איתות אפופטוטיים, נזק DNA, וניתחו את השפעה על אפיתל מזכימלי.

ביטוי AR זוהה ב-61.4% מגידולים מחולים גברים עם BCa. עיכוב של איתות AR על ידי Enz עיכב באופן יעיל את הצמיחה של תאי AR + BCA על ידי גרימת אפופטוזיס (26%) בשורות תאים חיוביים לקולטני אנדרוגן מסוג TCCSUP ומסוג J82.

המישלב של אנזלוטמיד וציספלטים נמצא כסינרגיסטי ועכב את התפשטותם של תאי הסרטן מסוג BCA אפילו בריכוזים נמוכים על ידי גרימת איתות פרו-אפופטוטי בתאים חיוביים ל-AR. כמו כן, פוטנציאל הפולשנות ונדידה של תאים משורות TCCSUP ותאי J82 הופחת באופן מובהק עם טיפול ב- Enz + CIS, וקשורים להפחתת הביטוי של סמנים מזנכימלים.

החוקרים מסכמים את התוצאות ומסבירים שאחוז גבוה של גידולים בשלפוחית השתן מחולים גברים בקבוצת המחקר בטאו AR. השילוב של Enz ו-CIS נמצא כסינרגיסטי ומעכב את הצמיחה של תאי BCA ביעילות רבה יותר מאשר מתן נפרד של כל אחת מהתרופות. החוקרים מדגישים כי ממצא ראשוני זה תומך בצורך ליישם מחקר של שילוב בין כימותרפיה לחסמי קולטני אנדרוגן בסרטן שלפוחית השתן הגרורתי.

מקור:

Tyagi, Ashish, Balaji Chandrasekaran, Venkatesh Kolluru, Samarpit Rai, Adrienne C. Jordan, Alatassi Houda, Jamie Messer, Murali Ankem, Chendil Damodaran, and Ahmed Haddad. "Combination of androgen receptor inhibitor and cisplatin, an effective treatment strategy for urothelial carcinoma of the bladder." In Urologic Oncology: Seminars and Original Investigations, vol. 37, no. 7, pp. 492-502. Elsevier, 2019.

נושאים קשורים:  סרטן הערמונית,  אנזלוטאמיד,  אקסטנדי,  ציספלטין,  סרטן שלפוחית השתן,  מחקרים
תגובות