גרורות למערכת העצבים 22.05.2019

סקירה: הטיפול הסיסטמי בגרורות של סרטן השד במערכת העצבים המרכזית

התגליות אחרונות מביאות עמן מספר אפשרויות טיפוליות מערכתיות יעילות, במיוחד עבור מטופלות עם מחלת HER2 חיובית

אפשרויות טיפול סיסטמיות לחולים עם גרורות של סרטן השד במוח היו מוגבלות מאוד בעבר. קבוצת אונקולוגים מהמחלקה לאונקולוגיה רפואית, היחידה לאונקולוגיה של השד, מכון דנה-פרבר לסרטן, אוניברסיטת הרווארד, פרסמה סקירה המתמקדת בשיקולים חשובים בטיפול סיסטמי וכן בניסויים קליניים נוכחיים המעריכים תרופות חדשות.

הקבוצה מדגישה בסקירה כי במקרה של חולות עם גרורות במוח של סרטן שד חיובי לקולטני הורמונים בהחלט יש לשקול טיפול אנדוקריני או אפשרויות של כימותרפיה. החוקרים מציינים שתפקידם של מעכבי CDK4/6 נבחן בניסויים קליניים המתבצעים בזמן זה וטרם התברר במלואו לגבי סוגי הגרורות השונים. לעומת זאת, בהתייחס לחולות עם מחלה חיובית ל-HER2 קיימות מספר אפשרויות טיפול, כולל ado-trastuzumab emtansine י(TDM1) או lapatinib-capecitabine, ויש ראיות חדשות ליעילות של טיפול משולב כימותרפי המשלב neratinib ו-tucatinib במערכת העצבים המרכזית. בהתייחסות לגידולים טריפל-נגטיב הסקירה מדגישה שהם עשויים להגיב לכימותרפיה.

למרות שעדיין ישנה עבודה רבה בתחום, התגליות אחרונות מביאות עמן מספר אפשרויות טיפוליות מערכתיות יעילות, במיוחד עבור מטופלות עם מחלת HER2 חיובית. ניסויים קליניים נוספים, וסיומם של אלו שנערכים בזמן זה, יעזרו להגדיר את התפקיד של התרופות החדשות במערך הטיפולי לגרורות במערכת העצבים המרכזית.

מקור:

Leone, José Pablo, and Nancy U. Lin. "Systemic Therapy of Central Nervous System Metastases of Breast Cancer." Current oncology reports 21, no. 6 (2019): 49.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן השד,  Trastuzumab,  גרורות למוח,  טיפול ממוקד-HER2,  טרסטוזומאב
תגובות