טרסטוזומאב אמטנסין 14.03.2019

מתן אינטרהטקאלי של trastuzumab לטיפול בגרורות סרטן שד

טיפול בגישה קומפרטמנטלית (מדורית) בגרורות במוח של סרטן השד

גרורות במוח הן אתגר יומיומי מתמשך באונקולוגיה. גרורות אלו נותרות כבעיה קומפרטמנטלית (מדורית; הנמצאת במדור מבודד) מאחר שרוב התרופות האנטי-סרטניות אינן חוצות את מחסום הדם-מוח בריכוזים תרופתיים רלוונטיים קלינית.

קבוצת חוקרים צרפתית מאוניברסיטת הסורבון שבפריז פרסמה החודש תיאור מקרה בכתב העת המדעי Cancer chemotherapy and pharmacology של גישה מיוחדת לטיפול בגרורות במוח עם trastuzumab ו-cisplatin.

החוקרים מדווחים על אישה צעירה עם סרטן השד בעל ביטוי מוגבר של HER2, עמידות בפני טיפולים סטנדרטיים והתקדמות גרורות למוח. לאישה הושתל רזרבואר ונטריקולרי עבור זריקות intrathecal וביצוע מעקבים פרמקוקינטיים מדויקים אחרי ריכוזי תרופה.

לאישה ניתנו בהתאמה trastuzumab במתן אינטרהטקאלי עם cisplatin תוך ורידי. עבור trastuzumab, ריכוז ממוצע ברזרבואיר נוזל ה-CSF של 53.4 מ"ג/ליטר הביא לרמות רלוונטיות קלינית, מה שאפשר את הייצוב של הגרורות. הוספת cisplatin תוך ורידי לא הועילה, שכן החשיפה לחומר בנוזלי הCSF הייתה נמוכה ביותר וכמעט בלתי ניתנת לגילוי תחת 0.08 מ"ג/ליטר. לאחר מכן המטופלת קבלה שילוב אינטרהטקאלי של trastuzumab ו-methotrexate, בשל ממצאים על סינרגיזם טוקסי של במחקרי in vivo. השיא של רמת methotrexate בנוזל הCNS היה 1037 μmol/L שעתיים לאחר ההזרקה והריכוז נשאר מעל הריכוז הטיפולי התיאורטי. לאחר חודשיים של שילוב תרופתי זה, הושגה תגובה מצוינת של התכווצות הגרורות במוח.

צוות החוקרים והרופאים מסכם כי ממצאים ראשוניים אלו תומכים בגישה קומפרטמנטלית (מדורית) באמצעות מתן ישיר של תרופות לתוך נוזל ה-CNS לטיפול בגרורות במוח של סרטן השד.

מקור:

Nguyen, Thuy T., Eurydice Angeli, François Darrouzain, Quang T. Nguyen, Céline Desvignes, Marthe Rigal, Osman Nevine et al. "A successful compartmental approach for the treatment of breast cancer brain metastases." Cancer chemotherapy and pharmacology (2019): 1-8.

נושאים קשורים:  טרסטוזומאב אמטנסין,  סרטן שד,  HER2,  intrathecal,  ציספלטין,  מתוטרוקסט,  גרורות במוח,  גישה מדורית,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות