אנדוקרדיטיס 11.02.2019

הסיכון לפתח Q-Fever כרוני ביחס להימצאות או היעדר מחלה במסתמי הלב

האם יש צורך לבצע בדיקת סקר של מחלה במסתמי הלב במטופלים עם Q-Fever חריף כדי למנוע אנדוקרדיטיס?

בדיקת אקו-קרדיוגרפיה כבדיקת סקר במטופלים עם Q-Fever חריף וטיפול מניעתי באנטיביוטיקה במטופלים עם מחלה במסתמי הלב נחשבים יחד לגישה חשובה במניעת אנדוקרדיטיס הקשור ל-Q-Fever כרוני.

במהלך אפידמיה גדולה של Q-Fever בהולנד, הופסקו בדיקות הסקר האקו-קרדיוגרפיות, מהלך שעורר מחלוקת גדולה בספרות הבינלאומית.

במחקר חדש, שנערך ב-Centre for Infectious Disease Control Netherlands והתפרסם בכתב העת Clinical Infectious Diseases, עקבו החוקרים אחרי קבוצה של מטופלים עם Q-Fever חריף בכדי לאמוד את הסיכון לפתח Q-Fever כרוני, בנוסף להערכת ההשפעה של בדיקות סקר במטופלים ללא רקע של מחלה במסתמי הלב.

קבוצת המחקר כללה מטופלים אשר אובחנו עם Q-Fever חריף בשנים 2007 ו-2008. החוקרים בדקו באופן רטרוספקטיבי את כלל בדיקות האקו-קרדיוגרפיה שבוצעו כבדיקת סקר ועקבו אחרי התפתחות של Q-Fever כרוני ב-8 נשים אחרי האירוע החריף. החוקרים ניתחו את הסיכון לפתח Q-Fever כרוני ביחס להימצאות או היעדר מחלה במסתמי הלב באמצעות רגרסיה לוגיסטית.

נתונים סטטיסטיים: קבוצת המחקר כללה 509 מטופלים, אשר מתוכם 306 עברו בדיקת סקר אקו-קרדיוגרפית. לא נמצא הבדל מובהק (p=0.22) בהיארעות של Q-Fever כרוני בין מטופלים עם מחלה מסתמית חדשה (2/84, 2.4%) לבין מטופלים ללא מחלה במסתמי הלב (12/202, 5.9%). שני מטופלים עם זיהוי של מחלה מסתמית חדשה, אשר לא טופלו בטיפול אנטיביוטי מניעתי, פיתחו Q-Fever כרוני בשלב מאוחר יותר.

לאור הממצאים החוקרים מסמכים שלא נמצאו הבדלים בתוצאות של מטופלים ללא מחלת מסתמים ומטופלים עם מחלת מסתמים חדשה אשר זוהתה בבדיקת סקר אקו-קרדיוגרפית. בהסתכלות לאחור, שני המטופלים הנ"ל שפיתו Q-Fever כרוני יכלו ליהנות מאנטיביוטיקה מניעתית, אך את היעדר מתן טיפול זה צריך לבחון לאור השימוש הרחב והממושך באנטיביוטיקה ללא צורך כתוצאה מבדיקות סקר אקו-קרדיוגרפיות כלליות.

מקור:

Marit M A de Lange, Laura E V Gijsen, Cornelia C H Wielders, Wim van der Hoek, Arko Scheepmaker, Peter M Schneeberger; Should Acute Q-Fever Patients be Screened for Valvulopathy to Prevent Endocarditis?, Clinical Infectious Diseases, Volume 67, Issue 3, 18 July 2018, Pages 360–366, https://doi.org/10.1093/cid/ciy128

נושאים קשורים:  מחקרים,  Q fever,  אקו-קרדיוגרפיה echocardiography,  מחלה במסתמי הלב vavulopathy,  טיפול מניעתי prophylaxis
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות