מלנומה 18.12.2018

מעכבי BRAF/MEK הם אופציה טיפולית למלנומה עם מוטציית BRAF וגרורות במוח

ניסיון קליני עם מעכבי BRAF / MEK משולבים למלנומה עם גרורות במוח: מחקר רב-מרכזי

מעכבי BRAF ו- MEK kinase יכולים להיות יעילים בטיפול במלנומות עם מוטציית BRAF אך הבטיחות והפעילות שלהם בחולים עם גרורות מוחיות פעילות / סימפטומטיות אינן ברורות. קבוצת מחקר ממספר מרכזים רפואיים בארה"ב, גרמניה ושוויץ נסתה לבחון את השאלה הקלינית הזו בעזרת מחקר רטרוספקטיבי על מטופלים אמיתיים עם מלנומה וגרורות במוח שטופלו במעכבי BRAF / MEK משולבים. המחקר פורסם החודש בכתב העת המדעי Melanoma Research.

במחקר נכללו 65 חולים (38 גברים, חציון גיל: 49 שנים). מתוכם 53 מטופלים קיבלו dabrafenib / trametinib, עשרה קיבלו vemurafenib / cobimetinib, אחד קיבל encorafenib / binimetinib, ואחד קיבל vemurafenib / trametinib. לא אירעו אירועי בטיחות לא צפויים הקשורים לטיפול. בסך הכל, 17 חולים המשיכו בטיפול עד למועד סיוום המחקר. לאחר תחילת הטיפול, ניתן היה להפחית את מינון הסטרואידים ב-22 מתוך 33 חולים (11 לחלוטין), תרופות אנטי פרכוסיות נעצרו ב-4 מתוך 21, ומשככי כאבים נרקוטיים הופסקו ב-4 מתוך 12 חולים.

ההישרדות ללא התקדמות חציונית מתחילת הטיפול הייתה 5.3 חודשים (95%: 3.6-6.1), חציון הישרדות הכולל היה 9.5 חודשים (95%: 7.7-13.5). סך הכל 20 חולים שרדו ביום סיום המחקר. ניתוח חד-משתני של גיל, מין, מצב כיב, עובי, שלב, מיקום או דיידרוגנאז לקטט לא חשף מנבאים משמעותיים של הישרדות ללא התקדמות מחלה או הישרדות כוללת בקרב קבוצת המחקר, אך ניתוח רב-משתני הציע כי גיל מבוגר יותר, מיקום הנגע המקורי, ומלנומה נודולרית הם אינדיקטורים פרוגנוסטיים גרועים.

טיפול משולב עם מעכבי BRAF / MEK הוא אופציה טיפולית בת קיימא לחולים עם מלנומה מוטנטית BRAF וגרורות במוח, אך מחקרים נוספים יסייעו להגדיר את הגישה הטיפולית האופטימלית באוכלוסיה זו.

מקור:

Drago, Joshua Z., Donald Lawrence, Elisabeth Livingstone, Lisa Zimmer, Tianqi Chen, Anita Giobbie-Hurder, Valerie C. Amann et al. "Clinical experience with combination BRAF/MEK inhibitors for melanoma with brain metastases: a real-life multicenter study." Melanoma research (2018).

נושאים קשורים:  מלנומה,  MEK,  BRAF,  מוטציות,  מעכבי BRAF,  MEK kinase,  גרורות במוח,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות