סרטן הקיבה 22.05.2018

השוואת שני פרוטוקולים אדג'ובנטים לאחר כריתה קורטיבית של סרטן קיבה

האם פרוטוקול אדג'ובטי רחב משפר שרידות לאחר כריתה קורטיבית של סרטן קיבה

החוקרים השוו כימו-רדיותרפיה הכוללת אפירוביצין, ציספלטין ופלואורוציל עם כימו-רדיותרפיה הכוללת פלואורוציל ולויקוורין לאחר כריתה קורטיבית של סרטן קיבה במסגרת מחקר ה-CALGB 80101

לאחר כריתה קורטיבית של אדנוקרצינומת קיבה או צומת קיבה-ושט, הודגם במחקר ה-Intergroup Trial 0116 כי ישנה שרידות משופרת עבור חולים שקיבלו בולוס פלואורוציל (FU) ולויקוורין (LV) בתר-ניתוחי לעומת חולים שעברו ניתוח בלבד. מחקר ה-CALGB 80101 בחן האם פרוטוקול כימו-רדיותרפיה בתר-ניתוחי בעל פעילות סיסטמית רבה יותר יכול להחליף את הפרוטוקול המכיל  FU יחד עם LV.

בין אפריל 2002 למאי 2009, 546 חולים שעברו כריתה קורטיבית עבור אדנוקרצינומה של קיבה או צומת ושט-קיבה משלב IB ועד IV (ללא גרורות) חולקו באופן אקראי לקבל FU ו-LV בתר ניתוחי לפני ואחרי שילוב של FU ורדיותרפיה (קבוצת FU+LV) או לקבל אפירוביצין, ציספלטין ו-FU בעירוי לפני ואחרי טיפול משולב FU ורדיותרפיה (קבוצת ה-ECF).

לאחר זמן מעקב חציוני של שש וחצי שנים, שיעור השרידות לחמש שנים היה 44% בקבוצת ה-FU ו-LV ו-44% בקבוצת ה-ECFי(Plogrank=0.69; יחס סיכונים במודל רב-משתני, 0.98; רווח בר-סמך 95%, 0.78-1.24). שיעור שרידות ללא מחלה לחמש שנים היה 39% בקבוצת ה-FU+LV ו-37% בקבוצת ה-ECF (Plogrank=0.94; יחס סיכונים במודל רב-משתני, 0.96; רווח בר-סמך 95%, 0.77-1.20). באנליזת פוסט-הוק, השפעת הטיפול הייתה דומה בכלל תת-קבוצות החולים.

מסקנת החוקרים היא כי לאחר כריתה קורטיבית של אדנוקרציומה של הקיבה או של צומת ושט-קיבה, כימו-רדיותרפיה בתר-ניתוחית העושה שימוש ב-ECF לפני ואחרי רדיותרפיה לא משפרת שרידות לעומת הפרוטקול הסטנדרטי הכולל FU ו-LV לפני ואחרי רדיותרפיה.

מקור:

Fuchs, C.S. et al. (2017) Journal of Clinical Oncology.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן קיבה,  סרטן ושט,  טיפול אדג'ובנטי,  אפירוביצין,  ציספלטין,  פלואורוציל,  לויקוורין,  שרידות כוללת
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות