מחלת הסרטן 25.03.2018

יעילות Larotrectinib בטיפול בגידולים חיוביים ל-TRK fusion במבוגרים ובילדים

Larotrectinib הוא בעל פעילות אנטי גידולית משמעותית ומתמשכת בקרב מטופלים עם גידולים חיוביים ל-TRK fusion, ללא תלות בגיל המטופלים או סוג הגידול

חיבורים (Fusions) המערבים אחד משלושת ה-TRKי(tropomyosin receptor kinases) קורים במגוון רחב של גידולים בקרב ילדים ומבוגרים. מחקר חדש העריך את היעילות והבטיחות של Larotrectinib, מעכב סלקטיבי ל-TRK, בקרב מבוגרים וילדים שסובלים מגידולים עם אחד מחיבורים אלה.

במחקר נכללו מטופלים עם גידולים חיוביים ל-TRK fusion, כפי שזוהו על ידי פרופיל מולקולרי, כפי שנהוג ברוטינה בכל מרכז, וחולקו לאחד משלושת הפרוטוקולים: מחקר פאזה 1 המערב מטופלים מבוגרים, מחקר פאזה 1-2 המערב מטופלים ילדים או מחקר פאזה 2 המערב מתבגרים ומבוגרים.

התוצא הראשוני שנמדד היה אנליזה משותפת לשיעור תגובה כוללת לפי סקירה עצמאית. תוצאים משניים כללו משך התגובה, הישרדות ללא התקדמות המחלה ובטיחות.

סך הכל 55 מטופלים, מגיל 4 חודשים עד 76 שנים, נכללו במחקר. המטופלים סבלו  מ-17 סוגי גידול יחודיים חיוביים ל-TRK fusion. שיעור התגובה הכולל היה 75% (95%CI 61-95) לפי סקירה עצמאית ו-80% (95%CI 61-90) לפי הערכת החוקרים.

לאחר שנה, 71% מהתגובות נמשכו ו-55% מהמטופלים נשארו ללא התקדמות המחלה. משך התגובה החציוני והישרדות ללא התקדמות המחלה לא הושגו. בזמן מעקב חציוני של 9.4 חודשים, 86% מהמטופלים שהגיבו לטיפול (38 מתוך 44 מטופלים) המשיכו את הטיפול או עברו ניתוח במטרה להגיע לריפוי.

תופעות לוואי היו במרביתן מדרגה 1, ותופעות לוואי בדרגה 3 או 4 שהוערכו כקשורות לטיפול לא אירעו ביותר מ-5% מהמטופלים. אף מטופל/ת לא הפסיק את הטיפול בשל תופעות לוואי.

לסיכום, Larotrectinib הינו בעל פעילות אנטי גידולית משמעותית ומתמשכת בקרב מטופלים עם גידולים חיוביים ל-TRK fusion, ללא תלות בגיל המטופלים או סוג הגידול.

מקור:

Drilon A, Laetsch TW, Kummar S, DuBois SG, Lassen UN, Demetri GD, Nathenson M, Doebele RC, Farago AF, Pappo AS, Turpin B. Efficacy of Larotrectinib in TRK Fusion–Positive Cancers in Adults and Children. New England Journal of Medicine. 2018 Feb 22;378(8):731-9.

נושאים קשורים:  מחקרים,  Larotrectinib,  סרטן,  TRK,  TRK fusion,  גידול סרטני
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות