סרטן אורותליאלי גרורתי 26.12.2017

כריתת גרורות של קרצינומה אורותליאלית בטוחה ומאריכה הישרדות מטופלים קשישים

ניתוח מבוסס-אוכלוסייה שהקיף כ- 500 מטופלים קשישים עם קרצינומה אורותליאלית גרורתית, שעברו לפחות ניתוח אחד להסרת גרורות, מצא כי הליך זה בטוח יחסית, מאריך הישרדות ועשוי אף להביא להחלמה

מחקר זה בוצע על מנת לחקור את השימוש והתוצאים של כריתת גרורות (metastasectomy) בקרב מטופלים קשישים עם קרצינומה אורותליאלית במאגר נתונים גדול מבוסס-אוכלוסייה.

בוצע מחקר על בסיס נתונים ממדיקייר ו- SEERי(Surveillance, epidemiology and end results program). מבין 70,648 מטופלים עם קרצינומה אורותליאלית שענו על קריטריוני ההכללה, אותרו 495 מטופלים שעברו לפחות כריתת גרורות אחת במהלך חציון מעקב של 40 חודשים. התוצאים העיקריים שנבחנו היו השימוש בכריתת גרורות, אורך האשפוז בעקבות כריתת גרורות, סיבוכים והישרדות כללית לאחר כריתת גרורות. תוצאים משניים כללו שיעורי תמותה ב-30 הימים לאחר ההליך ואשפוזים חוזרים לאחר כריתת הגרורות.

495 מטופלים שענו על קריטריוני ההכללה למחקר עברו לפחות פעם אחת ניתוח להסרת גרורות. ביניהם, 24 מטופלים עברו את ההליך יותר מפעם אחת ובסך הכל בוצעו 523 ניתוחי כריתת גרורות בקרב 495 המטופלים. חציון ההישרדות הכללית לאחר ההליך הראשון עמד על 19 חודשים (95% רווח בר סמך: 15-23; טווח בין-רבעוני: 4-74). בקרב קבוצת המטופלים המצומצמת הזו, למעלה משליש מהמטופלים נותרו בחיים לאחר שלוש שנים. מבין 476 מטופלים שהיו זמינים עבורם תאריכי שחרור מאשפוז, חציון משך האשפוז לאחר הניתוח להסרת גרורות היה שבעה ימים (טווח בין-רבעוני: 4-12) ו- 10% מהמטופלים חוו סיבוך אחד לפחות ב- 30 הימים הראשונים לשחרור מבית החולים. שיעורי התמותה ב- 30 הימים לאחר ההליך עמדו על 10% (n=53/523) ומקרים אלו נבעו לרוב מהסרת גרורות של סרטן אורותליאלי במוח.

בקרב מטופלים נבחרים עם קרצינומה אורותליאלית גרורתית וצפי סביר של תוחלת חיים, כריתת נגעים גרורתיים הינה הליך בטוח, אשר קשור להישרדות ממושכת ואף עשוי לאפשר החלמה.

מקור: 

Bishoy M. Faltas, Renee L. Gennarelli, Elena Elkin, Daniel P. Nguyen, Jim Hu, Scott T. Tagawa
Metastasectomy in older adults with urothelial carcinoma: Population-based analysis of use and outcomes
Urologic Oncology
DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.urolonc.2017.09.009
Publication stage: In Press Corrected Proof
Published online: October 5, 2017

נושאים קשורים:  סרטן אורותליאלי גרורתי,  קרצינומה אורותליאלית גרורתית,  כריתת גרורות,  הסרת גרורות,  הישרדות כללית,  אורך אשפוז,  גרורות במוח,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות