מלנומה גרורתית 15.10.2017

שילוב אימונותרפיה או טיפול תרופתי ממוקד עם טיפול בסכין גמא לגרורות במוח

הוספת אימונותרפיה או טיפול תרופתי ממוקד לטיפול מקומי בגרורות במוח עם סכין גמא מביאה להארכה ניכרת בהישרדות, בפרט עם חוסמי PD-1 במקרים שאין מוטציות בגן BRAF או חוסמי BRAF וחוסמי PD-1 כאשר ישנן מוטציות בגן BRAF. השיפור בהישרדות גובר ככל שמספר הגרורות במוח המאובחנות בשלב ההתחלתי קטן

טיפול ממוקד ואימונותרפיות הביאו לשיפורים דרמטיים בהישרדות עם מלנומה גרורתית. עם זאת, ההשפעות של טיפולים אלו עם גרורות במוח עודן מוגבלות והתיעוד שלהן בספרות המקצועית נדיר.

מחקר זה בחן עוקבה רטרוספקטיבית של מטופלים עוקבים עם מלנומה גרורתית, אשר טופלו כולם בסכין גמא עם אבחון הגרורה הראשונה במוח וטופלו בשנית עם הופעת גרורות נוספות במוח, החל מ- 2010 ועד 2015, כאשר איפילימומאב (Ipilimumab - Yervoy), חוסמי BRAF ± MEK וחוסמי PD-1 נכנסו לראשונה לשימוש קליני. בוצעה הערכה של ההישרדות לאחר הטיפול הראשון בסכין גמא, לפי גורמים פרוגנוסטיים וסוג הטיפול.

מבין 179 מטופלים עוקבים עם מלנומה גרורתית שטופלו עם סכין גמא, 109 קיבלו אימונותרפיה, עם או ללא טיפול תרופתי ממוקד, לאחר הטיפול הראשון בסכין גמא. חציון ההישרדות לאחר הטיפול הראשון בסכין גמא היה 10.95 חודשים ושיעורי ההישרדות לאחר שנה ושנתיים היו 49.5% ו- 27.4%, בהתאמה, בהשוואה לחציון הישרדות כללית של 2.29 חודשים (p<0.001) בקרב מטופלים שלא קיבלו אימונותרפיה או טיפול תרופתי ממוקד. בקרב מטופלים שהיו בהתחלה עם גרורה אחת במוח, חציון ההישרדות הכללית ושיעורי ההישרדות לאחר שנה ושנתיים עמדו על 14.46 חודשים, 66.7% ו- 43.4%, בהתאמה; בקרב מטופלים שהיו בהתחלה עם 2-3 גרורות במוח, ערכים אלו עמדו על 8.85 חודשים, 46.4% ו- 31%, בהתאמה, ובקרב מטופלים שאובחנו בהתחלה עם יותר משלוש גרורות במוח, ערכים אלו עמדו על 7.25 חודשים, 37.2% ו- 11.9%, בהתאמה. ניתוח רב-משתנים של ההישרדות לאחר הטיפול הראשון בסכין גמא אישר כי אימונותרפיה וטיפול תרופתי ממוקד הביאו להגנה חזקה ומובהקת. ההישרדות הממושכת ביותר לאחר הטיפול הראשון בסכין גמא נצפתה בקרב מטופלים ללא מוטציות בגן BRAF שטופלו עם חוסמי PD-1 או מטופלים עם מוטציות בגן BRAF שטופלו בחוסמי BRAF וחוסמי PD-1 (12.26 ו- 14.82 חודשים, בהתאמה).

במסגרת החיים האמיתיים, מטופלים עם מלנומה גרורתית וגרורות במוח יכולים להשיג שיעורי הישרדות חסרי תקדים בעזרת אסטרטגיית טיפול שמטרתה שליטה בגרורות במוח עם סכין גמא ואימונותרפיה ו/או טיפול תקופתי ממוקד.

מקור:

Gaudy-Marqueste C, Dussouil AS, Carron R, Troin L, Malissen N, Loundou A, Monestier S, Mallet S, Richard MA, Régis JM, Grob JJ.
Survival of melanoma patients treated with targeted therapy and immunotherapy after systematic upfront control of brain metastases by radiosurgery
Eur J Cancer. 2017 Aug 4;84:44-54. doi: 10.1016/j.ejca.2017.07.017. [Epub ahead of print]

נושאים קשורים:  מלנומה גרורתית,  חוסמי נקודות בקרה חיסוניות,  אימונותרפיה,  טיפול ממוקד,  גרורות במוח,  חוסם CTLA-4,  איפילימומאב,  יירבוי,  חוסם BRAF,  חוסם MEK,  חוסם PD-1,  פמברוליזומאב,  אופדיבו,  סכין גמא,  הישרדות כללית,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות