מזותליומה פלאורלית ממאירה 13.08.2017

טיפול ארוך-טווח עם פמברוליזומאב מביא לתגובות ממושכות ונסבל היטב בקרב מטופלים עם מזותליומה פלאורלית ממאירה

מחקר KEYNOTE-028 מצא כי בעוד ש- 20% בלבד ממטופלים עם מזותליומה פלאורלית ממאירה הגיבו לטיפול בפמברוליזומאב (קיטרודה), התגובה היתה ממושכת מאוד ותופעות הלוואי היו לרוב נסבלות ולא חמורות

מזותליומה פלאורלית ממאירה (Malignant pleural mesothelioma - MPM) הינה סוג סרטן אגרסיבי במיוחד עם פרוגנוזה גרועה ואפשרויות טיפול מעטות במקרים בהם המחלה התקדמה לאחר כימותרפיה המכילה פלטינה. מחקר KEYNOTE-028 העריך את הבטיחות והיעילות של פמברוליזומאב (Pembrolizumab – Keytruda), נוגדן אנושי הנקשר לליגנד למוות תאי מתוכנת (anti-PD1), בגידולים מוצקים מתקדמים המבטאים PD-L1. מוצגות להלן תוצאות ניתוח ביניים של עוקבת MPM.

מטופלים עם MPM המבטאת PD-L1 שקיבלו טיפול קודם גויסו מ- 13 מרכזים רפואיים בשש מדינות למחקר שלב Ib עם תווית פתוחה וללא הקצאה אקראית. המטופלים קיבלו פמברוליזומאב אחת לשבועיים (10 מ"ג/ק"ג) במשך עד שנתיים, התקדמות המחלה או הופעת רעילות בלתי נסבלת. קריטריוני ההכללה העיקריים כללו מחלה בת-מדידה, כישלון הטיפול הסטנדרטי וסטטוס תפקודי ברמה 0 או 1 לפי קבוצת הקואופרטיב האונקולוגי המזרחי (Eastern Cooperative Oncology Group- ECOG). גידולים חיוביים ל- PD-L1 הוגדרו כביטוי החלבון על ידי 1% לפחות מתאי הגידול בבדיקת אימונוהיסטוכימיה. התגובה לטיפול הוערכה על ידי החוקרים לפי הקריטריונים להערכת תגובה בגידולים מוצקים (Response Evaluation Criteria in Solid Tumors version 1.1 – RECIST1.1). התוצאים העיקריים שנבדקו היו בטיחות, סבילות ותגובה לטיפול. מחקר KEYNOTE-028 עודנו נמשך.

נכון ליוני 2016, 25 מטופלים טופלו עם פמברוליזומאב. 16 מטופלים (64%) דיווחו על תופעת לוואי הקשורה לטיפול. תופעות הלוואי השכיחות ביותר שדווחו היו תשישות (שישה מטופלים [24%]), בחילה (שישה [24%]) וכאבי מפרקים (חמישה [20%]). חמישה מטופלים (20%) דיווחו על תופעות לוואי בדרגה 3 הקשורות לטיפול. שלושה מטופלים (12%) הפסיקו זמנית את הטיפול עקב תופעות הלוואי הקשורות למערכת החיסון: אחד המטופלים (4% מבין 25 מטופלים) חווה תמס שריר (rhabdomyolysis) בדרגה 3 ותת-פעילות בלוטת התריס בדרגה 2; מטופל אחר חווה דלקת בקשתית ובגוף הריסי (iridocyclitis) בדרגה 3, אדמנת רב-צורתית (erythema multiforme) בדרגה 1 ופריחה בדרגה 3; והמטופל השלישי חווה תגובה לעירוי בדרגה 2. לא אירעו מקרי מוות או הפסקה מוחלטת של הטיפול עקב תופעות לוואי.
שיעור התגובה האובייקטיבית לטיפול עמד על 20% (95% רווח בר סמך: 6.8%-40.7%) מאחר וחמישה מטופלים (20%) הגיבו באופן חלקי לטיפול. 13 מטופלים (52%) היו עם מחלה יציבה. התגובות היו ממושכות, עם חציון תגובה של 12.0 חודשים (95% רווח בר סמך: 3.7 עד ערך שעדיין לא הושג). שני מטופלים נותרו בטיפול בעת איסוף הנתונים לניתוח זה.

פמברוליזומאב (קיטרודה) נסבל היטב בסך הכל וככל הנראה מעורר פעילות אנטי-סרטנית בקרב מטופלים עם MPM חיובית ל- PD-L1. לאור ממצאי המחקר יש להמשיך ולחקור את יעילות הטיפול ומשך התגובה בקרב אוכלוסיית מטופלים זו.

מקור:

Clinical safety and activity of pembrolizumab in patients with malignant pleural mesothelioma (KEYNOTE-028): preliminary results from a non-randomised, open-label, phase 1b trial
Evan W Alley, Juanita Lopez, Armando Santoro, Anne Morosky, Sanatan Saraf, Bilal Piperdi, Emilie van Brummelen

נושאים קשורים:  מזותליומה פלאורלית ממאירה,  קיטרודה,  פמברוליזומאב,  PD-L1,  KEYNOTE-028,  תופעות לוואי,  תשישות,  כאבי מפרקים,  תגובה אובייקטיבית,  מחקרים,  משך תגובה
תגובות