מלנומה מתקדמת 12.07.2017

טיפול במלנומה מתקדמת עם איפילימומאב ומיד אחר כך נוגדן ל- PD-L1 מביא לשיעורי תגובה גבוהים ושיפור בפרופיל הבטיחות

אימונותרפיה קצרה, משולבת ומדורגת, הכוללת חסימת CTLA-4 עם איפילימומאב (יירבוי) ויום אחר כך חסימת PD-L1 עם פמברוליזומאב (קיטרודה) או ניבולומאב (אופדיבו), מביאה לשיעורים גבוהים של תגובה לטיפול ושליטה במחלה ולשיעורים נמוכים יותר של תופעות לוואי בהשוואה לאימונותרפיה משולבת ומקבילה בקרב מטופלים עם מלנומה מתקדמת

מלנומה (מקור צילום: ויקיפדיה)
מלנומה (מקור צילום: ויקיפדיה)

שילוב של חסימת נקודות בקרה בתאי T הן על ידי חסימת CTLA-4 והן על ידי PD-L1 הינו אחד מהטיפולים המבטיחים ביותר עבור מטופלים עם מלנומה מתקדמת. שילוב זה צפוי להביא לשיעורי תגובה גבוהים הרבה יותר בהשוואה למונותרפיה, אך במחיר של שכיחות גבוהה של תופעות לוואי בדרגות 3-4. הטיפול המשולב לא היה זמין בהולנד עד יולי 2016, דבר אשר הביא מספר רופאים להעניק למטופלים מספר נמוך מהרגיל של מינוני איפילימומאב (Ipilimumab - Yervoy) ומיד אחר כך ניבולומאב (Nivolumab - Opdivo) או פמברוליזומאב (Pembrolizumab - Keytruda).

ניתוח רטרוספקטיבי זה כלל מטופלים שטופלו עם שני מינונים של נוגדן ל- CTLA-4 (3 מ"ג/ק"ג איפילימומאב בימים 0 ו- 21, אחת לשלושה שבועות [Q3WK]) ומיד אחר כך נוגדן ל- PD-L1 (החל מיום 22 – 3 מ"ג/ק"ג ניבולומאב אחת לשבועיים [Q2WK] או 2 מ"ג/ק"ג פמברוליזומאב Q3WK). נאספו נתונים מהגיליונות הרפואיים הממוחשבים של המטופלים לגבי תופעות לוואי הקשורות לטיפול, אשר דורגו לפי הקריטריונים המשותפים לתופעות לוואי של המכון הלאומי לסרטן (Common Terminology Criteria for Adverse Events - CTCAE v3). התגובה הכללית הוערכה לפי הקריטריונים להערכת תגובה בגידולים מוצקים (Response Evaluation Criteria in Solid Tumors version 1.1 – RECIST1.1) עבור סריקות CT ולפי הקריטריונים של הארגון האירופאי למחקר וטיפול בסרטן (European Organization for Research and Treatment of Cancer - EORTC) עבור סריקות PET.

40 מטופלים נכללו בניתוח הרטרוספקטיבי: 29 טופלו באיפילימומאב ופמברוליזומאב ו- 11 טופלו באיפילימומאב וניבולומאב. חציון המעקב עמד על 51 שבועות (טווח: 4-63 שבועות) עם מעקב מינימלי של 26 שבועות. 38% מכלל המטופלים סבלו מתופעות לוואי בדרגות 3-4. שיעור התגובה הכללית הטובה ביותר היה 55% (95% רווח בר סמך: 39%-70%) ושיעור השליטה במחלה היה 75% (95% רווח בר סמך: 59%-87%). 82% מהמטופלים שהגיבו לטיפול היו עם תגובות ממושכות.

טיפול קצר בחסימת CTLA-4 ומיד אחריה חסימת PD-L1 עשוי להיות בעל יעילות דומה אך רעילות נמוכה יותר בהשוואה לטיפול מקביל בנוגדנים ל- CTLA-4 ול- PD-L1. תוצאות המחקר דורשות חקירה נוספת של השפעות הטיפול המשולב בסדר זה, במסגרת מחקר קליני מבוקר ופרוספקטיבי עם הקצאה אקראית.

מקור:

Meerveld-Eggink A, Rozeman EA, Lalezari F, van Thienen JV, Haanen JBAG, Blank CU.
Short-term CTLA-4 blockade directly followed by PD-1 blockade in advanced melanoma patients: a single-center experience
Ann Oncol. 2017 Apr 1;28(4):862-867. doi: 10.1093/annonc/mdw692.

נושאים קשורים:  מלנומה מתקדמת,  איפילימומאב,  יירבוי,  פמברוליזומאב,  קיטרודה,  ניבולומאב,  אופדיבו,  נוגדן ל- CTLA-4,  נוגדן ל- PD-L1,  אימונותרפיה משולבת,  תגובה כללית,  מחקרים,  אימונואונקולוגיה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות