מחקרים 28.03.2017

עיכוב ציטוקינים בתסמונת התשישות הכרונית – מחקר אקראי מבוקר

במחקר קטן היקף שנערך בהולנד, מתן אנקירנה, אנטגוניסט לקולטן ל- IL-1, לא נמצא כיעיל בקרב מטופלות עם CFS

ישנה השערה כי אינטרלויקין 1 (IL-1), ציטוקין פרו-דלקתי מרכזי, ממלא תפקיד בתסמונת התשישות הכרונית (chronic fatigue syndrome; CFS). חוקרים הולנדים ביקשו לבחון את השפעתו של טיפול באנקינרה (anakinra; Kineret), אנטגוניסט לקולטן ל- IL-1 הניתן תת-עורית, על חומרת התשישות בקרב נשים הסובלות מ- CFS, בהשוואה לפלצבו.

למחקר אקראי כפול סמיות גויסו נשים בגילאי 18-59, ממרכז רפואי אוניברסיטאי בהולנד, הסובלות מ- CFS המלווה בתשישות חמורה המובילה לפגיעה בתפקוד. המשתתפות חולקו באופן אקראי לקבל טיפול בזריקה תת עורית באנקירנה במינון 100 מ"ג ביום, או פלצבו, למשך 4 שבועות, עם מעקב של 20 שבועות לאחר תום הטיפול. התוצאה העיקרית הוגדרה כחומרת התשישות, לפי דירוג Checklist Individual Strengthי(CIS-fatigue) בתום 4 שבועות. תוצאות משניות הוגדרו כרמת הפגיעה בתפקוד, תפקוד גופני וחברתי, עקה פסיכולוגית, ודירוג חומרת כאב בין השבועות 4-24.

50 נשים גויסו למחקר, 25 נשים בכל קבוצה. בתוך 4 שבועות, 8% מהמטופלות באנקירנה, ו- 20% מהמטופלות בפלצבו הגיעו לטווח של רמת תשישות המדווח על ידי נשים בריאות. לא נמצאו הבדלים משמעותיים קלינית או סטטיסטית בין הקבוצות בדירוג CIS-fatigue כעבור 4 שבועות או בתום תקופת המעקב. לא נמצאו הבדלים משמעותיים סטטיסטית בין הקבוצות באף אחת מן התוצאות המשניות כעבור 4 ו- 24 שבועות. מטופלת אחת בקבוצת האנקירנה הפסיקה את הטיפול בשל תופעות לוואי. מטופלות בקבוצת האנקירנה סבלו יותר מתופעות עוריות באזור ההזרקה (68% לעומת 4%).

החוקרים מסכמים כי מתן אנטגוניסט לקולטן ל- IL-1 באמצעות אנקירנה לא הוביל לירידה משמעותית בחומרת התסמינים בקרב נשים הסובלות מתסמונת התשישות הכרונית המלווה בתשישות חמורה.

מקור:

Roerink ME et al. Cytokine inhibition in patients with chronic fatigue syndrome: A randomized trial. Ann Intern Med 2017 Mar 7; [e-pub].

ערכה: ד"ר טל בקרמן יוסקוביץ

נושאים קשורים:  מחקרים,  תסמונת התשישות הכרונית,  CFS,  אינטרלויקין 1,  ציטוקינים,  אנקירנה,  קינרט
תגובות