מחקרים 17.05.2016

השלכות קרדיווסקולריות ארוכות טווח של סרטן בגיל צעיר

בסקירה שהקיפה כ 6,000 צעירים שהחלימו מסרטן התגלה כי הם מצויים בסיכון יותר מכפול לפתח מחלת לב וכלי דם, ביחוד חולי לויקמיה וסרטן שד אצלם הסיכון מתקרב לפי ארבעה

המערכת הקרדיו-וסקולארית (אילוסטרציה)
המערכת הקרדיו-וסקולארית (אילוסטרציה)

בשורה ארוכה של מחקרים, מחלת הסרטן ותחלואה מטבולית וקרדיווסקולרית נכרכו זו בזו. בעבודה נוספת בנושא חוקרים ממרכז רפואי השייך לרשת קייזר פרמננטה בדרום קליפורניה התמקדו בהשלכות קרדיווסקולריות ארוכות טווח של מחלת הסרטן בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים שהחלימו ממחלתם. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

בבסיס העבודה עמדה עוקבת חולים צעירים שאובחנו כלוקים בסרטן בעודם בני 15 עד 39 (בין השנים 1998 -2009), טופלו בהצלחה והיו חופשיים ממחלתם במשך שנתיים לפחות. לקבוצת החולים הוצמדה קבוצת ביקורת ביחס 1:10 של אנשים בריאים שהותאמו למקרי המחקר על בסיס גיל, מין, חברות בביטוח הרפואי של קייזר פרמננטה ושנה קלנדרית.
המעקב אחר החולים נמשך עד סוף שנת 2012. החוקרים עשו שימוש ברגרסיית פויסון כדי להעריך את ההשפעה של מחלת הסרטן על ההתפתחות של מחלת לב וכלי דם, תוך תקנון לגורמי סיכון מוכרים (סכרת, יתר לחץ דם, דיסליפידמיה וכדומה) וכן תקנון למוצא, עישון והשמנה. בנוסף הוערך הסיכון לתמותה כתוצאה ממחלת לב וכלי דם בקרב שורדי המחלה הממארת באמצעות מודל הרגרסיה של קוקס.

בניתוח הסופי נכללו 5,673 חולים צעירים שהחלימו מסרטן ו 57,617 אנשים בריאים במדגם הביקורת, המספרים מגלמים 24,839 שנות מטופל בקבוצת המחקר ו 293,073 שנות מטופל בקבוצת הביקורת. הסיכון של חולי הסרטן לפתח מחלת לב וכלי דם במהלך המעקב היה יותר מכפול מאשר סיכונם של נחקרי הביקורת (יחס שיעורי הארעות מתוקנן 2.37, 95% רווח בר סמך 1.93-2.93). הסיכון הקרדיווסקולרי של חולים שהחלימו מלויקמיה וסרטן שד היה הגבוה ביותר (יחס שיעורי הארעות מתוקנן 4.23 ו 3.63, בהתאמה). נוכחות של גורמי סיכון מוכרים ל CVD בקרב חולי הסרטן הצעירים הגבירה עוד את הסיכון הקרדיווסקולרי. הסיכון לתמותה כוללת של חולים שהחלימו מסרטן אך לקו במחלת לב וכלי דם היה גבוה פי 11 (יחס סיכון 10.9, 8.1-14.8) בהשוואה לחולים שהחלימו מסרטן אך לא פיתחו תחלואה קרדיווסקולרית.

לסיכום, בני נוער ומבוגרים צעירים שהחלימו מסרטן מצויים בסיכון יותר מכפול לפתח מחלת לב וכלי דם, ביחוד חולי לויקמיה וסרטן שד אצלם הסיכון מתקרב לפי ארבעה. גורמי הסיכון המוכרים לתחלואה קרדיווסקולרית מקבלים משנה תוקף בקרב חולים שהחלימו ממחלת הסרטן ושיעורי התמותה של חולי לב וכלי דם עם רקע אונקולוגי גבוהים לאין ערוך משיעורי התמותה של שורדי מחלת הסרטן שלא פיתחו מחלת לב וכלי דם.

מקור:

Cardiovascular Disease Risk Profiles in Survivors of Adolescent and Young Adult (AYA) Cancer: The Kaiser Permanente AYA Cancer Survivors Study
Chun Chao⇑, Lanfang Xu, Smita Bhatia, Robert Cooper, Somjot Brar Published online before print March 7, 2016 JCO March

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת לב וכלי דם,  סרטן,  אונקולוגיה,  סרטן שד,  סיכון קרדיווסקולרי,  לוקמיה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות