מחקרים 01.05.2016

סרטן צוואר הרחם בהריון, מחלה נדירה אך מסוכנת

תוצאות של מחקר רטרוספקטיבי מצביעות על שיעורי תמותה כמעט כפולים בקרב חולות סרטן צוואר הרחם שהתגלה במהלך הריונן, לאחר הלידה יחסי הסיכון מתאפסים

צילום מיקרוסקופי של דגימה היסטולוגית של קרצינומה בצוואר הרחם (מקור: ויקיפדיה)
צילום מיקרוסקופי של דגימה היסטולוגית של קרצינומה בצוואר הרחם (מקור: ויקיפדיה)

מגמת ההריונות המאוחרים הביאה לעליה בשכיחות הגילוי של סרטן צוואר הרחם בקרב נשים הרות, אם כי במספרים מוחלטים עדיין מדובר בשיעורים נמוכים מאוד. חוקרים מהאגודה הדנית לחקר הסרטן ביקשו לבדוק כיצד גילוי סרטן צוואר הרחם במהלך ההריון או אחריו משתקף בשיעורי התמותה של החולות. תוצאת המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת International Journal of Gynecological Cancer.

החוקרים סרקו את רשם הסרטן הלאומי של דנמרק ואתרו נשים שלקו בסרטן צוואר הרחם ראשוני בהיותן בנות 15 עד 44, בין השנים 1968 עד 2006.  החוקרים אמדו את יחסי הסיכון הסגוליים והכלליים לתמותה בקרב הנשים במדגם תוך תקנון לגיל, שנת גילוי המחלה ומידת התפשטותה.

בתקופת המחקר ארעו 6,135 מקרי סרטן צוואר הרחם, מהם 126 נשים אובחנו במהלך הריונן, 1,856 נשים אובחנו 0-4 שנים לאחר ההריון ו 4,153 נשים אובחנו יותר מ 30 ימים לפני ההריון, חמש שנים או יותר לאחר ההריון, או כלל לא היו בהריון בחייהן. קבוצת הנשים שלא חוו הריון שימשה גם כקבוצת ביקורת. יחס הסיכון למוות כתוצאה מסרטן צוואר הרחם עמד על 1.77 (95% רווח בר סמך 1.21-2.60) בקרב נשים שאובחנו במהלך הריונן, בהשוואה לקבוצת הביקורת. יחס הסיכון לתמותה בקרב נשים שלקו בסרטן צוואר הרחם 0 עד 4 שנים לאחר ההריון, לעומת קבוצת הביקורת, היה 0.96 (95% רווח בר סמך 0.83-1.10).

לסיכום, תוצאות המחקר מצביעות על שיעורי תמותה גבוהים בקרב נשים שאובחנו כלוקות בסרטן צוואר הרחם במהלך הריונן. מאידך, אבחון השאת לאחר הריון, גם בתקופה הסמוכה ללידה, לא שיקף סיכון יתר לתמותה. נדרשים מחקרי המשך רחבים יותר כדי לאמת את תוצאות הסקירה ולבדוק האם ממאירות שמתגלה בהריון היא קשה יותר או שמא מורכבות הטיפול ודחייתו הם האחראים לתוצאות השליליות.

מקור:

Int J Gynecol Cancer. 2016 Apr 21. [Epub ahead of print]
Mortality Among Women With Cervical Cancer During or Shortly After a Pregnancy in Denmark 1968 to 2006.
Eibye S1, Krüger Kjær S, Nielsen TS, Mellemkjær L.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן צוואר הרחם,  הריון,  HPV,  סיכון אונקולוגי מיוחס להריון
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות