מחקרים 23.02.2016

הפרעות בתפקוד בלוטת התריס משפיעות על הסיכון לסרטן שד

במחקר רטרוספקטיבי מקיף התגלה כי פעילות יתר של בלוטת המגן משקפת סיכון מוגבר קלות לסרטן שד בנשים ואילו תת פעילות מגנה, במידה צנועה, מפני הממאירות

בלוטת התריס (צילום: אילוסטרציה)

להפרעות בתפקוד בלוטת התריס, בין אם תת פעילות או פעילות יתר, השלכות על כל מערכות הגוף ללא יוצא מן הכלל. עם זאת הקשר בין תפקוד בלוטת התריס ומחלות אונקולוגיות לא נחקר עד כה לעומקו. על רקע הדברים חוקרים מדנמרק והולנד ערכו מחקר רטרוספקטיבי שבחן את הקשר בין תת פעילות בלוטת התריס ופעילות יתר של הבלוטה לבין הסיכון לסרטן שד בקרב נשים. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת European Journal of Endocrinology.

לטובת מחקר עוקבה מבוסס אוכלוסיה החוקרים סקרו רשמים רפואיים לאומיים של דנמרק ואתרו את כל הנשים הדניות שאובחנו לראשונה כלוקות בתת פעילות או פעילות יתר של בלוטת התריס בין השנים 1978-2013. החוקרים אמדו את הסיכון העודף לחלות בסרטן שד של נשים עם הפרעה בתפקוד בלוטת התריס בהשוואה לשיעורי הסיכון החזויים באוכלוסיה הכללית. ערך יחסי שיעורי הארעות מתוקננים (SIR) שימש לאומדן יחסי הסיכונים במחקר. אבחוני סרטן שד ב 12 החודשים הסמוכים לאבחון הפרעה בתפקוד בלוטת התריס לא נכללו בניתוח בכדי להמנע מהטיה של אבחון ממאירות קיימת במסגרת תהליכי הבירור של תריסיות יתר או תת תריסיות.

בניתוח הסופי נכללו 61,873 נשים עם תת תריסיות ו 80,343 שלקו ביתר פעילות של בלוטת התריס. מעקב חציוני אחר הנשים נמשך 4.9 שנים בקרב קבוצת הנשים עם תת פעילות התריס ו 7.4 שנים בקרב נשים עם פעילות יתר של בלוטת המגן.
פעילות יתר של בלוטת התריס נקשרה לסיכון מוגבר קלות לסרטן שד בהשוואה לאוכלוסיה הכללית (SIRי1.11, 95% רווח בר סמך 1.07-1.16), רמת הסיכון נשמרה גם מעבר ל 5 שנות מעקב. תת פעילות בלוטת המגן נקשרה דווקא לסיכון נמוך במעט לסרטן שד (SIR 0.94, 95% רווח בר סמך 0.88-1.00). ריבוד הנתונים על בסיס שלב הממאירות בעת אבחון, גיל החולות, תחלואה נלווית, סטטוס קולטני האסטרוגן, אתיליזם או השמנה לא שינה מהותית את רמות הסיכון.

החוקרים מסכמים כי פעילות יתר של בלוטת התריס משקפת סיכון מוגבר במידה קלה לסרטן שד ואילו תת פעילות משרה הפחתת סיכון. מדובר בשיעורי סיכון צנועים, על גבול המובהקות, מה שמקשה הסקת מסקנות קליניות או גיבוש קוים מנחים בשלב זה.

מקור:

Hypothyroidism and hyperthyroidism and breast cancer risk: a nationwide cohort study Mette Søgaard1,  Dóra Körmendiné Farkas1
Eur J Endocrinol April 1, 2016 174 409-414

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  תת פעילות בלוטת התריס,  יתר פעילות של בלוטת התריס,  סרטן שד,  תירואיד
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות