חדשות 23.12.2015

אושר בוועדת הבריאות: העישון בכל שטח בתי הספר ייאסר בקרוב

האיסור יחול גם על מורים, בשל העובדה כי הם מהווים מודל לחיקוי לבני הנוער בבית הספר; בשלב זה לא יחול התיקון בחוק על מוסדות להשכלה גבוהה

לאחר בתי החולים, המשרדים הממשלתיים, מוסדות ציבור ואולמות בידור, הורחב עתה האיסור על עישון גם לסביבת בתי הספר. ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת החליטה אתמול (ג') על הרחבת האיסור במסגרת תיקון לחוק איסור העישון במקומות ציבוריים ואחרים, שנכנס לתוקף ב-2012.

איסור העישון בסביבת בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים והתיכונים יחול על תלמידים ומורים. ייאסר עישון בכל שטח בית הספר, ועד ל-10 מטרים מהכניסה אליו.

ניסיון קודם להחיל את התיקון בחוק שיאסור העישון בבתי הספר ויחול גם על המורים נתקל בעבר בהתנגדויות של ארגוני המורים, ושר החינוך לשעבר גדעון סער. התיקון הנוכחי בחוק גובש על ידי ועדה ובהכנתו להצבעה השתתפו גם נציגים של ארגוני המורים. באזור הצפון התקיים ביוזמת משרד החינוך פיילוט תחת הכותרת "בתי ספר ללא עישון", שקצר הצלחה.

לקראת הדיון בוועדת הכנסת העריכו מומחים בתחום בריאות הציבור שהופיעו לפניה, כי העישון אחראי בישראל לכ-8,000 מקרי מוות בשנה וכ-700 מהם בקרב לא-מעשנים שנחשפו לעישון פסיבי ("כפוי).

בדברי ההסבר לתיקון בחוק שהוכן במשרד הבריאות נכתב, כי "הסביבה שבה נמצאים בני נוער והנורמה הנהוגה כיום ביחס לעישון משפיעות רבות על גיבוש עמדות בני הנוער והחלטותיהם אם להתנסות בעישון. סביבה המאפשרת לעשן והימצאותם של אנשי צוות חינוכי מעשנים היא בגדר מודל משמעותי לחיקוי לבני הנוער. לכל אלו השפעות שאף מגדילות את הסיכוי שתלמיד יבחר להתנסות בעישון".

בשלב זה התיקון בחוק עדיין לא חל על מוסדות על-תיכוניים ועל מוסדות להשכלה גבוהה.

נושאים קשורים:  חדשות,  עישון,  איסור עישון,  בתי ספר,  ועדת הבריאות של הכנסת
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות