מחקרים 08.12.2015

לידוקאין מקומי כטיפול ראשוני יעיל בדיספראוניה

בניסוי קליני מבוקר בנשים עם רמות אסטרוגן נמוכות על רקע טיפול משלים לאחר החלמה מסרטן שד, לידוקאין מקומי נמצא יעיל בהפגת כאב קואיטלי ושיקום התפקוד המיני

תאי סרטן השד תחת המיקרוסקופ (אילוסטרציה)
תאי סרטן השד תחת המיקרוסקופ (אילוסטרציה)

נשים שחלו בסרטן שד וטופלו בהצלחה מקבלות לרב טיפול משלים הגורם לירידה ברמת האסטרוגן בדם ובפעילותו ברקמות המטרה, מה שעלול להתבטא  בניוון רירית הנרתיק, יובש וגינלי וכאב בזמן קיום יחסי מין. מובן שהפגיעה בתפקוד המיני בנשים אלה איננה מסתכמת רק בכאב הפיזי אך יתכן כי פתרון פשוט ויעיל לכאב יכול להוות פתח לשיקום התפקוד המיני והזוגיות של הנשים. על רקע הדברים חוקרים מאורגון, ארה"ב, ביקשו לבדוק במחקר מבוקר האם אלחוש מקומי של מבוא העריה באמצעות לידוקאין יכול לשמש אמצעי פשוט, זמין ובטוח לשיכוך הכאב הקואיטלי. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת JOURNAL OF CLINICAL ONCOLOGY.

למחקר אקראי, מבוקר וכפול סמיות גויסו 46 נשים שהחלימו מסרטן שד ולהן רמות אסטרוגן נמוכות הודות לטיפול המשלים. אצל כל הנשים שהשתתפו במחקר אובחנה אטרופיה נרתיקית, הנשים הלינו על כאב חמור בקיום יחסי מין (ציון כאב חציוני 8 מ 10). הציון החציוני באומדן המצוקה הקשורה לקיום יחסי מין עמד על 30.5 נקודות (ציון מעל 11 נחשב לבלתי תקין), כך גם התפקוד המיני של הנחקרות היה לקוי על פי אומדנים מתוקפים. לא נכללו במחקר נשים עם כאב שמקורו בשרירי או אברי האגן.
המטופלות הוקצו אקראית לשתי זרועות מחקר, באחת הנשים הניחו פד ספוג בלידוקאין נוזלי במבוא העריה לכשלוש דקות לפני קיום יחסי מין או הכנסת טמפון פעמיים בשבוע, בזרוע השניה הפד היה ספוג בתמיסת מלח פיזיולוגית. הפאזה הסמויה של המחקר ארכה חודש ימים ולאחר מכן המחקר נכנס לפאזה פתוחה שנמשכה חודשיים נוספים. תוצאת המחקר הראשית הייתה הערכה כאב בעת חדירה בסולם מ 0 עד 10. תוצאות המשנה כללו הערכת תפקוד מיני, מצוקה הקשורה ליחסי מין וחזרה לפעילות מינית.

הנשים שהשתמשו בלידוקאין דיווחו על רמת כאב קואיטלי נמוכה באופן מובהק מרמת הכאב שדווחה על ידי נשים בזרוע הביקורת (ציון כאב חציוני 1 בקבוצת הלידוקאין לעומת 5.3 בקבוצת הביקורת, P=0.007). בשלב הפתוח של המחקר 90% מהנשים שהשתמשו בלידוקאין דיווחו על סיפוק מיחסי מין מלאים. רמת המצוקה פחתה (ציון חציוני 14, P<0.001) והתפקוד המיני השתפר במרבית מימדיו. 85% מהנשים שנמנעו מיחסי מין טרם השימוש בלידוקאין שבו אל אינטימיות מינית מספקת. בני הזוג של הנשים לא דיווחו על רדימות של איבר המין או תופעות חריגות כלשהן.

החוקרים מסכמים כי טיפול מקומי בלידוקאין הוא פתרון נגיש, זמין ופשוט שניתן להציע לנשים שסובלות מכאב קואיטלי עקב טיפולים משלים לאחר החלמה מסרטן השד. מובן מאליו שהגישה מוכרחה להיות מקיפה וכוללנית יותר אך שיכוך הכאב יכול לשמש כלי ראשוני ומרכזי בשיקום התפקוד המיני בנשים אלה. ניתן גם להניח שנשים נוספות הסובלות מכאב במגע מיני תוכלנה להעזר בטיפול המוצע.

מקור:

Goetsch MF et al. A practical solution for dyspareunia in breast cancer survivors: A randomized controlled trial. J Clin Oncol 2015 Oct 20; 33:3394. (http://dx.doi.org/10.1200/JCO.2014.60.7366

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  דיספראוניה,  כאב במגע מיני,  כאב קואיטלי,  לידוקאין,  סרטן שד,  טיפול משלים,  תפקוד מיני
תגובות