סיכום כנס 21.06.2015

סיכום כנס: חגיגה לכירורגיה האנדוסקופית בגינקולוגיה

סיכום הכנס הבינלאומי ה- 11 של האגודה האמריקאית לכירורגיה גינקולוגית שהתקיים בשבוע שעבר בירושלים

הכנס הבינלאומי ה 11 של האגודה האמריקאית לכירורגיה גינקולוגית זעיר פולשנית (AAGL) התקיים בירושלים בשבוע החולף (16-19 ליוני). ניתן לסכם את הכנס כארבעה ימי החגיגה הגדולה ביותר שהייתה בישראל לכירורגיה הגינקולוגית. כ 430 משתתפים מ 30 מדינות נטלו חלק בכנס, ביניהם בכירי האיגוד האמריקאי ומיטב המנתחים בעולם. היום הראשון הוקדש לשבע סדנאות (Post Graduate), היום האחרון להדגמת ניתוחים בזמן אמת, ויומיים להרצאות ודיונים באולמות מקבילים. קודם למילות התוכן ראויות הברכות לצוות שסייע בהרמת הפרוייקט: פרופ׳ מוטי פנסקי, מי שעמל במשך כ 5 שנים, מאז היותו יו״ר החברה הישראלית לכירורגיה אנדוסקופית, על הבאת פורום יוקרתי זה לישראל, לצידו עשו במלאכה ד״ר חן גולדשמיט, יו״ר הוועדה המדעית, פרופ׳ מוטי גולדנברג וד״ר דויד סוריאנו, שלושתם יו״ר החברה הישראלית בעבר ובהווה, והד״ר נועם סמורזיק ורועי משיח. מפגן מרשים של בכירים שחברו יחד לטובת העניין. סייעו בידם גם צוות משותף של אלישבע אבן-חן ולין ליפשיץ אשר ״הרימו הפקה״ מכובדת של כנס רב לאומי מורכב בדרישותיו הטכנולוגיות. גם תערוכת חברות הציוד והתרופות הייתה מרשימה בגודלה וגיוונה, על פי כל קנה מידה, וודאי לזה בו אנו מורגלים בישראל.

במהלך ימי הכנס נדונו שאלות אקטואליות, כגון מקומה של הכירורגיה הרובוטית השנויה עדיין במחלוקת, על תרומתה בתחומים השונים, בין ניתוחי שרירנים שפירים לכריתת גידולים ממאירים, ושאלות עלות תועלת המטרידה רבים, מנתחים ומנהלים כאחד. מקומה של ״המורסילציה״, שיטת הניתוח המאפשרת הוצאת שרירנים גדולים דרך נקב קטן אשר זכתה לאחרונה לביקורת עקב חשש פיזור תאי ממאירות בחלל הבטן. הוצגו חלופות מקוריות שונות ושיטות למניעת סכנת פיזור התאים. ישיבות דיונים ממוקדים עסקו בנושאי שרירני הרחם, אנדומטריוזיס, לפרוסקופיות והיסטרוסקופיות מתקדמות, ניתוחי רצפת האגן, חשיבות הדימות המתקדמת באיבחון וטיפול, ניתוחי גידולים ממאירים, ״טריקים״ לשיפור היעילות, ומיקומם של טיפולים שמרניים, תרופתיים ואחרים, כחלופה לניתוחים אשר לא בהכרח תמיד נדרשים. לצד כל אלה התקיים גם קורס לצוותי חדרי הניתוח בתחום אשר לצד מיומנות המנתח/ת, יותר מכל מחייב עבודת צוות.

טקס הפתיחה היה מרשים במקוריותו וריגש רבים בהיותו רווי גאווה ישראלית בעיר הבירה ירושלים. במהלך טכס זה הוצגו עבודות הפרס בהן זכו ד״ר עידו סירוטה הישראלי ומדריכו ד״ר פאר נזהט מניו יורק. הנושא: השוואת יעילות הכירורגיה הרובוטית במצבים של אנדומטריוזיס מפושטת. בפרס על סרט הוידאו המצטיין זכו ד״ר אריק פוקס וצוות בית החולים אסף הרופא (ועקנין, פנסקי וסמורג׳יק) על שאלות דימות שארית צלקת ניתוח קיסרי. כמוכן הוצגו עשרות עבודות מקוריות ופוסטרים מישראל ומרחבי העולם.

כנס זה יתרום להמשך קידומה של הכירורגיה האנדוסקופית בישראל אשר גם כך מוכרת בעולם כמתקדמת. זו הפעם הרביעית בה מגיע פורום זה לישראל. לראשונה היה זה לפני כ 30 שנה, ולאחר מכן בשנים 1995 (בתל השומר) ובשנת 2000 בבנייני האומה בירושלים, בהם עמלו הפרופ׳ שלמה משיח, פרופ׳ מוטי גולדנברג וד״ר דליה אדמון. עצם הגעת הפורום הבינלאומי זו הפעם הרביעית לישראל יש בה כדי להנפיק חותמת קידמה בינלאומית אליה הגענו בזכות חלוצים ומנתחים למיניהם.

סיכם: פרופ׳ יונה תדיר

נושאים קשורים:  סיכום כנס,  כנסים ומצגות,  AAGL,  כירורגיה אנדוסקופית,  פרופ' יונה תדיר
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
22.06.2015, 20:39

Chapeou